• 11 August 2020

Suruç Ovası Yeşile Büründü

 Suruç Ovası Yeşile Büründü

“Suruç Ovaları Sulaması Projesi” kapsamında 17 bin 185 metre uzunluğu, 7 metre çapıyla Türkiye’nin en uzun, dünyanın da 5. uzun sulama tüneli özelliği taşıyan Suruç Tüneli’nden geçtiğimiz 2016 mayıs ayından itibaren ovaya su verilmeye başlandı.”
Atatürk Barajı’ndan Suruç Ovası’na su taşıyan tünel sayesinde 950 bin 970 dekar alanın sulanması hedeflenirken, ilk etapta yaklaşık 400 bin dekar alan suya kavuştu. Daha önce çorak arazileri nedeniyle bozkırı andıran ova, su sayesinde yeşile büründü.
Suruç’ta kuru ve yeşil fasulye, mısır üretiyoruz hem silajlık hem insan besini olarak. Şu anda sulanan alanların 4’te 3’ünde ikinci ürün olarak mısır ekimi gerçekleşti. Çiftçiler buğdayını, arpasını, 6. ve 7. aylarda hasat ettiğinde hemen ardından tarlasını boş bırakmayarak mısır ekimini gerçekleştiriyor. 2-3 ay zarfında da mısırının hasadını yapıyor. Eskiden dekardan 100-150 kilogram hububat hasat ederken şu anda suyun gelmesiyle 600-700 kilogram hububat hasat ediyor. Ardından da mısır ekip dekar başına bir tondan fazla mısır elde ediyor. Haber: İ.H.Öztürk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir