• 11 August 2020

ŞANLIURFA VALİSİ’NDEN ÇAĞRI

 ŞANLIURFA VALİSİ’NDEN ÇAĞRI

Türkiye’de Haziran ayı ile başlayan normalleşme sürecinde Suruç’ta vakalar artış gösteriyor.

Suruç İlçesi Üçpınar (Kırsal) Mahallesi Özberkler Mevkii, Hürriyet Mahallesi, Mürşitpınar Caddesinde ilgili bina,
Hürriyet Mahallesi Değirmenci Sokakta ilgili bina, Cumhuriyet Mahallesi Şahin Sokakta ilgili bina, Sarayaltı Mah. Onbirnisan Caddesinde ilgili bina, Hürriyet Mahallesi Ziya Gökalp Sokakta ilgili bina, Aydın Mahallesi Ova Sokakta ilgili bina, Barış Mahallesi Sevim Sokak taki evinde İl Hıfzıssıhha Kurulunun 2020 Yılı 89 Nolu Kararı ile karantina alındı.

Koronavirüsün Türkiye’yi 11 Mart’tan itibaren etkisi altına almasının ardından bir dizi kısıtlamalar ve yasaklar getirildi. Bu yasak ve kısıtlamalar maske, sosyal mesafe ve el hijyen kuralına uyulması uyarısıyla 1 Haziran’dan sonra kaldırıldı. Ancak bu kurallara uyulmadığı için Türkiye’de 16 Haziran rakamlarına göre virüs tespit edilen kişi sayısı bin 400’ü geçti. Bu kapsamda bazı illerimizde vaka artışı gözlemlenirken; Şanlıurfa’da vatandaşlar kurallara uyulması konusunda uyarıldı.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, kentteki vaka sayılarında artış olduğunu belirterek, “Vaka sayılarında artış var, hayatını kaybeden vatandaşlarımızın sayısında da artış var. Yalnız Kovid-19’dan dolayı hayatlarını kaybeden vatandaşlarımızın sayısı ve oranı, Türkiye genelindeki oranın üstünde değil. Vaka sayılarında da son 1 ayda bir miktarda artışın olduğunu görüyoruz.” diye konuştu. Türkiye’nin salgın sürecinden yüzünün akıyla çıkacağını, Şanlıurfa’nın da bu noktada en iyi iller arasında yer alacağını belirten Erin, bunun gerçekleşebilmesi için vatandaşların da maske kullanımı, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyması gerektiğine işaret etti.

Şanlıurfa’da vaka sayısında artış gözlendiği için valilik tarafından gün boyu camilerden anons edilerek vatandaşların uyarılması ihtiyacı hissedildi.

Camilerden gün boyu “Dikkat koronavirüs vaka sayısı arttığı için maske takalım, sosyal mesafeye uyalım, el hijyenini dikkat edelim” anonsları yapıldı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir