ÜNİVERSİTEYİ BİTİRDİ İLK TESİSİNİ KURDU

Suruç’ta genç girişimci tesis kurarak solucan gübresi üretiyor
Üniversite eğitimini tamamladıktan sonra Suruç’a dönün genç girişimci Mehmet Emin Yavuzer kariyerini farklı bir yöne çevirdi.
Solucan gübresi üretimiyle ilgili yaklaşık bir yıl araştırma yapan Yavuzer, çevresinden borç para toplayarak “ek gelir olur” diye girdiği solucan yetiştiriciliğinde başarıya ulaştı. Yaklaşık 3 yıl önce, ailesine ait araziye 200 metrekare alanda ilçedeki ilk tesisi kuran Yavuzer, 100 bin Kaliforniya solucanıyla başladığı üretimde solucan sayısını 1 milyona çıkararak aylık ortalama 5 bin lira gelir elde etmeye başladı.
Suruç ilçesindeki ilk solucan gübresi üretimi tesisini kuran Mehmet Emin Yavuzer, iki yılda, ayda ortalama 5 bin lira gelir elde edebilir hale geldi.
Balıkesir’de dış ticaret alanında ön lisans eğitimini tamamlayan Yavuzer, yaklaşık 7 yıl önce memleketi Suruç ilçesine döndü. Bir süre sonra lokanta işletmeciliğine başlayan genç girişimci, kitap okurken “Solucanlar, Afrika fillerinden daha güçlü ve ekonomi için ineklerden daha önemlidir” sözüyle karşılaştı. Bundan etkilenerek solucan gübresiyle ilgili araştırmalar yapmaya başlayan 31 yaşındaki Yavuzer, yaklaşık 3 yıl önce “ek gelir olur” diye arkadaşlarından borç para toplayıp, ailesine ait araziye 200 metrekarelik tesis kurdu.
İşe başladığında 100 bin Kaliforniya solucanı satın alan Yavuzer, ilçedeki lokantalardan çay posası, yumurta kabuğu, sebze ve meyve gibi atıkları toplayarak tesisi büyütmeye başladı.
Şu an 1 milyondan fazla solucana sahip olan girişimci, ek gelir elde etme hayaliyle başladığı işten ayda iki tondan fazla solucan gübresi satıp ortalama 5 bin lira kazanır hale geldi.
İlçede organik tarımın yaygınlaşması için solucan gübresi üretimi yaptığını anlatan Yavuzer, okuduğu bir kitaptaki solucanlarla ilgili sözden etkilenerek bu konuda araştırmalar yaptığını, ilk etapta 100 bin solucanla işe başladığını, şimdilerde bu sayının 1 milyonun üzerine çıktığını dile getirdi.
İlçede solucan gübresine talebin iyi olduğuna dikkati çeken Yavuzer, “Şimdiye kadar 20 tonun üzerinde gübre ürettim. Yeni olduğum için bu üretim her geçen gün artıyor. Bu gübreyi kullanan herkes memnun kalıyor. Kullanan diğer sene için siparişlerini veriyor.”dedi. Haber: H.Öztürk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir