• 11 August 2020

SURUÇ DOĞUŞ GAZETESİ 10. YILINDA

 SURUÇ DOĞUŞ GAZETESİ 10. YILINDA

Suruç Doğuş Gazetesi 10. yılında Basın İlan Kurumunun yayımladığı BASINHAYATI dergisinde yer aldı.
Suruç ilçesinde Şubat 2008 yılında yayın hayatına başlayan Suruç Doğuş Gazetesi, 10. yılını geride bırakmanın haklı gururunu yaşıyor.
2008 yılında 15 günlük olarak yayına hayatına başlayan Suruç Doğuş Gazetesi 2009 yılı itibari ile haftalık olarak yayım hayatına devem etmektedir. İlk yıl kurulduğunda 4 sayfa, 2009 yılında ise 6 sayfa yayımlanan Suruç Doğuş Gazetesi; halkın sorunlarını dile getirerek, çözüm için en doğru alternatifleri kısa sürede okurlarına ulaştırmak, insan hayatına fikir işçiliğiyle katkıda bulunma gayesinde. Suruç Doğuş Gazetesi sahibi Mehmet Öztürk; Gazetenin kurulduğu günden bu yana önceliğin kamu yararını gözeten, tarafsız ve doğru habercilik anlayışını benimsemek, kamuoyunu bilgilendirme görevini meslek ilkelerinden ödün vermeden yapmak olduğunu ve bu çerçevede 10 yılını geride bıraktığını belirtti. Meslek Hayatına nasıl başladım. Meslek hayatına matbaacı çırağı olarak 1997 yılından Suruç’ta başladım. Matbaacılık mesleğini icra ederken çalıştığım işyerinde ustamın haftalık olarak çıkardığı gazetenin basım işlerini de yapıyordum. Çoğu zaman bilgisayar başında Gazete dizgisini yapar, haberlere de fikir olarak katkıda bulunurdum. 2004 yılında kendi Matbaamı kurarak iş hayatına atıldım. 4 yıl matbaa işlerini devam ettirdikten sonra 2008 yılında gazeteciliğe hazır olduğumun kanısına vardım ve hobi olarak 15 günde bir Gazete çıkarmaya başladım. İnsanların olumlu tepkileri beni doğru yolda ilerlemem konusunda teşvik etti. Gazetenin insanlar tarafından değer verilip okunması, destek sunulması verilen emeklerin karşılığı olarak kâfi gelmekte ve beni bu yolda ilerlemem konusunda daha da kararlı kılmaktaydı. Bu sebeple Gazetenin kendini finanse edebilmesi için 2009 yılında Basın İlan Kurumu’na müracaatta bulundum. İlgili presedürler tamamlandıktan sonra da Gazetemiz resmi ilan yayımlama hakkına kavuşarak yoluna ilerlemeye devam etti.
TOPLUMSAL OLAYLARDA DA GÖREVİMİZİN BAŞINDAYIZ
Yanı başımızda bulunan ve yıllardır iç karışıklık ve savaş hali yaşayan Suriye!
İlçemize 10 kilometre yakında bulunan Suriye’den 2014 yılının Eylül ayında binlerce kişi İlçemize göç etti. Kobani kentinden gelen Göç dalgasının ilçeyi sardığı o günlerde bizlerde Doğuş Gazetesi ekibi olarak sahada insanların içinde yaşananlara tanık olduk. İlçeye 3 gün içerisinde 180 bin kişinin göç ederken, bu sayı 1 haftada 210 bini buldu. İlçe nüfusu 3’e katlandı. Yaşanan dramın birinci elden tanığı olan Gazete ekibimiz ve Suruç halkı görülmemiş bir misafirperverlik örneğiyle Ülkemize sığınan insanları kucakladık. Sabahlara kadar korku ve panik içinde evinden yurdundan olmuş insanlara yardım etme gayesiyle koşuşturan Suruç halkının çabalarına şahitlik ettik. Devletimizin kurum ve kuruluşları ile yediden yetmişe Suruç Halkının el ele verip kısa zamanda bu toplumsal krizde çözüm odaklı gayretler başarıya ulaştırıldı. Bu olaylara şahitlik etmekte Gazetecilik hayatımızda bizlere ayrı bir tecrübe yaşatmış oldu.
Son olarak Gazetemiz ilçemizde yapılan sosyal ve kültürel faaliyetlerin okurlarımıza ulaştırarak Suruç Halkının Fikir ve düşüncelerini, Makale, Şiir, yazı ve reklamlarına yer vermeye devam ediyor. Gazetemiz her türlü zorluğa karşı halka sadece doğruları aktararak görevini fedakârlıkla yürütmeye çalışıyor. Suruç Doğuş Gazetesi’nin 10. Yılını kutladığı bu günlerde, ilk sayısında bu yana bize desteği olan okurlarımıza ve Suruç halkını teşekkür eder, saygılar sunarım.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir