• 30 May 2020

Çiftçiler Pamukta zarar ediyor

 Çiftçiler Pamukta zarar ediyor

Suruç Ovasında pamuk hasadına başlayan çiftçiler fiyatlarda yaşanan belirsizlik, artan girdi fiyatları ve borçlar yüzünden tedirgin.
Pamuk, biber, mısır, Nar ve birçok tarım ürünün yetiştiği Suruç Ovasında “Beyaz Altın” olarak da bilinen Pamukta istediklerini alamadı.
Tekstil, kozmetik, gıda ve yem sektöründe kullanılan pamuk, buğday ve mısır ile birlikte Suruç çiftçilerin en önemli gelir kaynağını oluşturuyor. Suruç’ta geçen sene fiyatların yüksek olmasından dolayı çiftçiler bu sene pamuk ekimine yöneldi. Geçen yıl verilen destekleme primleri ve fiyatların yüksek olması sebebiyle pamuk ekim alanının arttığını ifade eden çiftçi Mehmet Çelik, girdi fiyatlarının artmasından dolayı ürünlerinin yüksek fiyattan satılmasını istiyor.
Çiftçiler 2018’de pamuğun kilogram fiyatının 3 lira 80 kuruş ila 4 lira arasında olduğunu 2019 yılında ise 3 lira olduğu bilgisini paylaştı.
Fiyatların çiftçiye hayal kırıklığı yaşattığını anlatan Mehmet Çelik, “Suruç ovamızda bu sene yaklaşık tarlaların yüzde seksenine pamuk ekildi. Bu oran geçen senenin yaklaşık yüzde 30 ile yüzde 35’inden daha fazladır. Bunun nedeni de geçen sene pamuk fiyatlarının iyi olması. Bu sene ise pamuğun girdi fiyatları mazot, gübre, ilaçlama zamlandı. Fiyatlarda bir belirsizlik var şu anda serbest piyasada 3 lira civarında gidiyor” dedi. Haber: H.Öztürk

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir